ANETA PODOLSKA-KAMIŃSKA

Terapia sztuką - Proces uzdrawiania

Obecnie swoje korzenie arteterapie mają w psychoanalizie, gdzie interpretowano przekaz symboliczny twórczych dzieł pacjentów zgodnie z zasadą, że tworzyć, to wyrażać swoje wnętrze.

Terapie ekspresyjne wykorzystują twórczą ekspresję, by rozwijać osobisty potencjał, własną kreatywność, samoświadomość, a także są istotnym elementem procesu uzdrawiania i nabywania samoświadomości.

Ekspresja poprzez sztukę, ruch, taniec, rysowanie pozwala na wyrażenie naszych wewnętrznych przeżyć.

Dzięki takiemu podejściu, każdy doświadcza siebie samego i pozwala sobie na wewnętrzną analizę stanu, w którym się znajduje. To przeżywanie, często nazywane doświadczaniem siebie tu i teraz, pozwala na kreatywne podejście do własnych potrzeb i pragnień, do otwarcia się na nowe możliwości, dostrzeżenie dotąd niezauważalnych sytuacji, przeżycia jeszcze raz tych wszystkich emocji, które wywołały w nas wewnętrzny krzyk rozpaczy, strach, frustrację, ból czy smutek.

Najważniejszy w nich jest czas, jaki poświęcamy w tym momencie sobie i nazwaniu tego co czujemy i co wywołuje w nas ból i smutek tak aby pozwolić temu uczuciu spłynąć po nas jak woda w rynnie po deszczu tak aby znowu mogło w naszym życiu zaświecić słońce.

Emocje są energią, jeśli mamy dużo stłumionych emocji (a zazwyczaj mamy) to po prostu napierają, domagając się uwolnienia.

Jeśli ich nie uwolnimy, to często przechodzą w różne objawy (chorobę, uzależnienia), a niewyrażanie ich w kolejnych powtarzających się sytuacjach często je wzmacnia i kumuluje na poziomie ciała, czego nie jesteśmy zupełnie świadomi. Czego nie da się wyrazić pozostaje w nas jak bomba, która w końcu eksploduje dając liczne objawy przeradzające się w zaburzenia, dysfunkcje a w końcu chorobę na poziomie ciała i umysłu.

Uwalnianie trudnych emocji jest procesem, podróżą w głąb siebie, a najbardziej zachęcająca w tej podróży jest zmiana, która dokonuje się w nas globalnie. Bo tak naprawdę nie chodzi tylko o emocje – chodzi o jakość naszego życia. Wraz z uwalnianiem ta jakość się zmienia. Porzucamy stare schematy, to, co nas więziło wewnętrznie – lęk, smutek, wstyd, poczucie winy. Zmierzamy ku wolności wewnętrznej, radości, poczuciu mocy.

Gdy uwolnimy negatywne, stłumione emocje widzimy świat bardziej poprzez radość i spokój, akceptacje, zrozumienie. Odkrywamy, że w każdym z nas jest wewnętrzny nauczyciel, którego jak tylko nauczymy się słuchać poprowadzi nas ku prawdziwemu Ja, harmonii i szczęściu, na które ostatecznie mamy wpływ my sami.

Stąd ten Projekt na łamach social mediów zachęcający Was medialnie do wyrażania emocji w postaci zdjęć, wierszy, tańca, rysunku, opowiadań, grafiki, animacji.

animacji-forma ekspresji jest dowolna zależy od tego co ktos lubi i w czym czuje się najbardziej komfortowo .Celem jest wytworzenie nowej normy społecznej jako przekonania . Akceptując wszystkie uczucia bez kategoryzowania ich na dobre i złe pomagamy sobie zrozumieć Kim Jestem i Co Czuje szanując przy tym potrzeby i uczucia innych osób. Jesteś gotowy/a? Pozwól sobie na to! Masz do tego prawo!

„Emocje są jak dzikie konie - trzeba je w końcu uwolnić”

Paulo Coelho, Brida

Jesteś gotowy/a?
Pozwól sobie na to!
Masz do tego prawo!

Weź kartkę papieru, kredkę, pędzel lub długopis
Nagraj, zrób zdjęcie, opisz, namaluj, zmontuj, nagraj!

Wyraź to!!!