Medytacja kontra stres i nadruchliwość – lek XXI wieku

Medytacja to nie tylko uwolnienie umysłu od myśli i wyciszenie. U osób, które medytują, zauważono obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszyło się również tętno oraz przyspieszył metabolizm. Medytacja wspomaga leczenie wielu dolegliwości, między innymi nadciśnienia, arytmii serca czy bezsenności. Łagodzi również migreny, chroniczny ból, a także pomaga ludziom zmagającym się z depresją. Ta technika relaksu wpływa korzystnie na nasz mózg, ponieważ zmienia częstotliwość fal mózgowych oraz zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Wpływa na neuropatyczność mózgu poprzez wytworzenie większej liczby połączeń synaptycznych oraz poprawia sen i regeneracje we wszystkich obszarach mózgu.

Medytacja prowadzi do zmian, które zachodzą w strefach mózgu odpowiadających za pamięć, stres oraz empatię. Jest to wynik samoistnego tworzenia się nowych połączeń w mózgu, właśnie dzięki technice relaksu. Medytacja jest niezwykłe pomocne przy terapii zaburzeń odżywiania, nerwicy, depresji, zaburzeń behawioralnych, AZS czy ADHD jako czynnik wspomagający powrót do równowagi.

Od czego zacząć gdy czuje że tego właśnie potrzebuje?

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z medytacją, zazwyczaj zmagają się z problemem: od czego zacząć? Tak naprawdę do medytacji nie potrzeba zupełnie niczego. Żeby zacząć medytować wcale nie trzeba kupować specjalnej maty, stroju czy szukać idealnego podkładu muzycznego. Wcale nie trzeba również przybierać specjalnych pozycji ciała.

Medytację trzeba jedynie dostosować do własnych potrzeb. Jej rodzaj dostosować do własnych potrzeb i umiejętności pracy z oddechem i ciałem. Im dłużej jesteśmy pod wpływem chronicznego stresu tym nam trudniej jest się wyciszyć, tak zwyczajnie zamknąć oczy czy nawet spokojnie oddychać… nasze ciało działa na poziomie pobudzenia w ramach programu akcji/reakcji gdzie nieakceptowalne jest jako program biologiczny odpoczywanie/brak ruchu/zatrzymanie co prowadzi z kolei do rozchwiania somatycznego, braku regeneracji i wyczerpaniu naturalnych sił witalnych a tym samym pojawia się wiele symptomów chorobowych począwszy od zmęczenia, wyczerpania, problemów ze snem, rozdrażnienia i chwiejności emocjonalnej, braku koncentracji i uważności a skończywszy na nadciśnieniu, zaburzeniach układu krążenia, układu hormonalnego, autodegeneracji wielonarządowej w tym także zaburzeń lekowych, nerwicy a ostatecznie depresji.

Nasz stan zdrowia somatycznego powinien ocenić jednak ekspert a w przypadku problemów z kontaktem na linii ciało  mózg gdzie dosyć mocno zaburzona jest ta relacja ciało – umysł medytacja, joga powinny być kolejnymi etapami w naszej pracy nad sobą. W tym przypadku powinno się zacząć od budowania relacji ciało – umysł poprzez świadoma pracę w ramach terapii

Psychoterapia przez Ciało najlepiej metodą Lowena (o czym więcej w kolejnych wpisach na blogu).

Istotny element terapii psychodietetycznej i terapeutycznej

W pracy zaczynam zawsze najpierw pracę z świadomym przeponowym oddechem jako najważniejszym elementem, potem ćwiczeniami uważności w powiązaniu z ruchem i oddechem, dodatkowo wzmacnianych muzyka relaksacyjną o odpowiednio dobranych częstotliwościach w MHz w zależności od okoliczności i indywidualnych potrzeb, aromatoterapią lub masażem rozbudowywanych wizualizacją lub innymi elementami neurolingwistycznymi ułatwiającymi wejście w stan relaksu i wyciszenia tj., maty relaksacyjne, hamaki, rolery, poduszeczki jedwabne na oczy z lawendą lub masaże ,których celem jest nawiązanie utraconej lub zaburzonej łączności na linii ciało – umysł mających kluczowe znaczenie w procesie zdrowienia czyli odzyskiwaniu równowagi wewnętrznej fizycznej i psychicznej. Automasaż terapeutycznie w przypadku zaburzeń odżywiania i otyłości jest niezwykle istotnym elementem terapii odzyskiwania utraconej relacji z ciałem do którego pacjent czuje obrzydzenie i niechęć i opór przed kontaktem.

Psychoterapia przez ciało jest również istotnym sposobem na odbudowywanie utraconej reakcji i łączności z ciałem następnie rozszerzana indywidualnie o inne formy pracy na linii ciało – umysł, jogę, tai-chi , wizualizacje.

Wizualizacja nie tylko zmienia stan świadomości podnosząc wibracje, wpływa na neuroplastyczność mózgu, zmieniając perspektywę rzeczywistości poprzez efekt pryzmatu i powstawanie nowych połączeń w mózgu, modyfikując przekonania uświadamiając ukryte emocje i ich wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości a ostatecznie stan ciała i umysłu.

Czujesz napięcie, nie potrafisz się zrelaksować, cierpisz na bezsenność?

Ta oferta jest dla ciebie.
Wypełnij kwestionariusz i umów się na konsultacje również online lub skorzystaj z oferty warsztatów zoom – meeting.
Typ, czas i rodzaj medytacji jest dopierany indywidualnie pod kątem potrzeb aktualnych klienta.
Na danym etapie pracy z dietetykiem lub terapeutą lub coachem/trenerem mentalnym.