Anoreksja – choroba krzyku

18 sierpnia  2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Katarzyną Zachacz, autorką książki „Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy”.

To debiut pisarski młodej kobiety, dla której zapis poszczególnych etapów choroby, z którą się zmagała był formą terapii. Łatwość pisania i zręczne pióro dostrzegła pracująca z nią dietetyczka holistyczna  – Aneta Podolska-Kamińska, namawiając do wydania publikacji.

Początków anoreksji K. Zachacz upatruje nie tyle w wykonywanym zawodzie stewardesy, który stawia wysokie standardy wyglądu, wagi i nierealnej perfekcji, ale przede wszystkim w nieprzepracowanych traumach, które często drzemią w podświadomości. To bardzo osobiste studium przypadku choroby – jej przebiegu i finału, ubrane w formę poradnika, jednak napisane w sposób nieprzytłaczający czytelnika.  

Osoby chore są często atrakcyjne i nikt by nie pomyślał, że przeżywają dramat.(…) Zaburzania odżywiania można długo maskować. Mnie się też udawało, dopóki ciało nie zaczęło krzyczeć – mówiła na wstępie.

Ma poczucie misji, aby mówić o chorobie i sposobach wyjścia z niej, ale i nieodpartą chęć rozprawienia się z mitami, które narosły wokół anoreksji, jak chociażby krzywdząca opinia, że jest to fanaberia. Dzieląc się bardzo osobistymi doświadczeniami, wie że może narazić się na krytykę czy brak zrozumienia ze strony społeczeństwa.

Cały artykuł przeczytasz na strona.mbp.jaslo.pl